Gondolataink

Szeretettel köszöntünk Mindenkit!

A HNO újság felkérését Egészségügyi rovat elindításra orvosi tevékenységem elismerésének, nagy megtiszteltetésként élem meg. Szeretném a 28 munkás évem gyógyítói tapasztalatait közérthetően megfogalmazni azzal az emberszeretettel és segíteni akarással.

Minden ember a jó Isten képmására teremtetett! Harmóniára, szeretet áramoltatására és elfogadására születtünk. Testi panaszaink, érzelmi gyötrelmeink, szellemi kínjaink nem feltétlen velejárói a mindennapi életünknek. Amikor szenvedünk, bennünk szenved az Isten! Mit tehetünk mi magunk azért, hogy Isten templomát a lehető legjobb állapotban tartsuk, a legtisztább érzésekkel és a legigazabb gondolatokkal töltsük be? Mit, mikor és hogyan?

E sorokat minden mélyen Tisztelt Olvasónak írom, függetlenül attól, hogy hívő-e vagy sem. Ha hívő, mely néven szólítja Istenét. Mindegy milyen politikai nézeteket vall, mert a lumbágó pártsemleges. Mindegy a neme, a bőrszíne...

Szól az írás:

  • annak, aki ma egészséges, jó teherírású, de azt szeretné, hogy akár maga, akár a családja ugyan olyan testi és lelki harmóniában éljen évtizedek múlva is mint ma
  • annak, aki már komolyabb betegségekkel kényszerül együtt élni, és akár Ő maga, vagy szerettei komoly testsúly korrekcióra szorulnak
  • annak a Tisztelt Olvasónak is javaslom, akiben egy pillanatra bennrekedt a lélegzet amikor önmagánál, vagy szeretteinél szembesülnie kellett a rettegett "rák"diagnózissal.

E rovatban együtt gondolkodásra hívom a Tisztelt Olvasót! Így is nevezem el: Együttgondolkodás. Ez a Bevezetés.

Szükség lesz egy közös nyelv és szemlélet kialakítására. Ezért kezdetben alapfogalmakról lesz szó: egészség, betegség, megelőzés, gyógyítás, gyógyulás, keleti-nyugati orvoslás, stb. Ezután fogok konkrét elemzéseket adni az egyes betegségekről, tünetcsoportokról sok-sok név nélkül említett eset ismertetésével, majd részletesen bemutatok gyógymódokat, utakat, lehetőségeket.

Itt szeretném felhívni a szíves figyelmüket arra, hogy minden ember egészség és betegség tekintetében más és más szinten áll, állandó változásban van. Ugyanazon betegség lefolyása is egyénenként eltérő dinamikával rendelkezik.

A rovat által megfogalmazott tapasztalati tények azonban nem helyettesítik a háziorvosi kontrollt, a nyugati orvoslás gyógymódjait, az életmentő beavatkozásokat és szükség esetén a kemoterápiát és a sugárágyút.

Várom kérdéseiket és hozzászólásaikat, amivel nagyban segítik a munkámat.

Együttgondolkodás az egészségről

Számtalan módon próbálták már az idők során definiálni az egészség fogalmát. S bár többé-kevésbé igaznak tűnik mindegyik körülírás, mégis, ha mélyebben belegondolunk, igazából tartalmilag kevésnek érezzük bármelyik meghatározást.

Egészség. Milyen egyszerű szó is ez! Mégis, mindenki számára más és mást jelent. Sok ember általában a kínzó testi tünetek hiányát érti alatta, és egyfajta kellemes állapotként értelmezi a kifejezést. Természetesnek veszi "biológiai gépe" problémamentes működését, és "az egészség Isten ajándéka"- felkiáltással, részéről le is van zárva a téma. Mert e tetszetős szlogen hangoztatása által felmentve érzi magát önön sorsa irányításának minden felelőssége alól. Boldog együgyűséggel és nap mint nap, százféleképpen él vissza szervezete tűrőképességével, mindaddig, míg a szerencsétlen szóma (test) egyensúlyi állapota fel nem borul.

Ekkor tünetek keletkeznek, panaszok támadnak, és emberünk pánikba esik. Kapkod fűhöz-fához, és dehogyis érdeklik már őt holmi jól hangzó jelmondatok!

A kérdéskörrel humoristáink is sokat foglalkoztak. Megállapították többek között, hogy: "a hosszú élet titka a folyamatos légzés", valamint azt is, hogy "az egészség a halálhoz vezető út leglassúbb formája". Különösen ez utóbbi gondolat már filozófiai magaslatokat ostromol. Ennek ellenére, a megfejtéshez vajmi kevéssé visz közelebb minket.

Véleményem szerint egészségesnek azt az emberegyedet nevezhetjük, akiben test, lélek és szellem jó egyensúlyban működik, s e három "létsík"örökös egymásra hatása úgy funkcionál nála, hogy állandó harmóniát tart fent.

A három fogalom elválaszthatatlanul összetartozik! Egy súlyos mentális sérült esetében elhanyagolható kellemetlenségnek tűnik egy torokgyulladás. A lelkibeteg depressziós, erőtlenül fekszik ágyán, jól fejlett, kiváló állapotban lévő izomzata ellenére, rest végtagokkal és gondolatokkal. Azt pedig mindannyian megtapasztalhattuk már, hogy miként reagálunk testi bajokra: mondjuk egy kínzó fog- vagy fejfájásra. Érzelmeink teljesen beszűkülnek ilyenkor, csak a sajgó testrészre fókuszálnak: ki tud ebben az állapotban például szerelemre gondolni, vagy akár annak örömére, hogy születésnapját ünneplik!? Annak is kicsi a valószínűsége ekkor, hogy jó hatásfokkal oldanánk meg konstrukciós, vagy matematikai feladatokat...

Persze az ilyen fájdalmak manapság már könnyen csillapíthatók, megszüntethetők. Ám a testi panaszmentesség önmagában mit sem ér mentális és lelki egészség nélkül! Mindhárom egyszerre szükséges. Ez létünk háromlábú széke. Ha bármelyik láb hiányzik, de akár csak rövidebb is, az ülőalkalmatosság máris használhatatlanná válik - miként azt Váradi Tibor, a méltán jó hírű gyógyító magyarázta ezzel a szellemes hasonlattal. Amúgy a tv képernyőjéről is sugárzik ennek a fiatalembernek az a harmonikus tisztasága, minek alapján biztosak lehetünk abban, hogy az Ő székének lábszáma-hossza tökéletesen rendben van!

Jól működő testet, boldogan áradó érzelmi életet és sziporkázó gondolatokat kívánok!